Dobra wiadomość dla kierowców. W wakacje paliwo nie zdrożeje.

Udostępnij / Wstaw na swoją stronę ten materiał.

Link artykułu640x240740x540

Po dokonaniu wyboru wielkości skopiuj i wklej powyższy kod na swoją stronę.

Ceny podstawowych paliw na stacjach benzynowych nie powinny przekroczyć tego lata 5,00 złotych – uważa Halina Pupacz. Szefowa Polskiej Izby Paliw Płynnych prognozuje dalszą stabilizację na rynku, co na pewno ucieszy kierowców, wybierających się samochodem na urlop. Dziś za litr benzyny bezołowiowej 95-cioooktanowej płacą oni około 4,90 zł. Nieco tańszy jest olej napędowy za który trzeba zapłacić około 4,75 zł.

Od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację na rynku. Detaliczne ceny paliw wahają się
w granicach 4,70 – 4,90 zł za litr. To efekt umiarkowanych cen ropy naftowej na światowych rynkach. – Jest to poziom ciągle niski, bo poniżej 70 dolarów za baryłkę – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną NEWSTELEGRAF Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. Co ważne nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ceny miały poszybować mocno w górę. – Jeśli nie stanie się nic dziwnego na rynku ropy albo - generalnie - w polityce światowej, tzw. geopolityce, to sądzimy, że te ceny będą oscylowały w granicach do 5 zł, czyli pomiędzy 4,80 zł a 5 zł – dodaje Pupacz.

Zdaniem szefowej PIPP nie ma żadnych przesłanek ku temu, by w niedługim czasie ceny powróciły do najwyższego poziomu z dotychczas notowanych, czyli do poziomu 6,00 zł/litr. Nie ma też co liczyć na ich spadki.  Stało się tak nieszczęśliwie dla nas, Polaków, że osłabiła się złotówka, mocno wzrósł kurs dolara, co nie pozwala nam tankować po 4 złote – mówi Halina Pupacz – gdyby złotówka była tak silna jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu, to taka sytuacja byłaby możliwa. Szefowa Izby zauważa, że cena baryłki ropy naftowej na światowych rynkach utrzymuje się dziś na rekordowo niskim poziomie. Niższym od szacowanych poziomów opłacalności wydobycia surowca.

Dziś na większości stacji w Polsce kierowcy płacą za litr benzyny bezołowiowej
95-ciooktanowej około 4,90 zł. 15 gr. mniej trzeba zapłacić za olej napędowy. Litr benzyny bezołowiowej 98-oktanowej nie przekracza natomiast poziomu 5,15 – 5,20 zł.

pupacz ceny paliw

Aby pobierać pliki musisz być zalogowanym użytkownikiem.
145.17 MB 5 downloads

Pobierz pliki